- Uutiset
- Uutisarkisto
- Attendon mielenterveyskuntoutujien yksikössä on todettu koronatartunta Loimaalla
Attendon mielenterveyskuntoutujien yksikössä on todettu koronatartunta Loimaalla
19.10.2020
Loimaalla on todettu viime viikolla yksi koronatartunta Attendo Kruunula -nimisessä yksikössä. Loimaan kaupungin tartuntatautivastuulääkäri Sari Koistinen on asettanut altistuneet karanteeniin tarvittavaksi ajaksi. Uusia tartuntoja ei ole ilmennyt ja tilanne on hallinnassa.
Asukkaita, heidän läheisiään ja henkilökunnan jäseniä on tiedotettu asiasta.
Lisätietoja tartuntatilanteesta voivat antaa terveydenhuollon edustajat, tässä tapauksessa Loimaan kaupungin tartuntatautivastuulääkäri Sari Koistinen, puh. 02 761 2101 ja sari.koistinen@loimaa.fi

Attendo on solminut sopimuksen Silkkitie Oy:n kanssa tuhannen uuden filippiiniläisen hoitajan palkkaamisesta seuraavien neljän vuoden aikana. Päätöksen taustalla on tarve löytää kestäviä ratkaisuja koko Suomea koskevaan hoitajapulaan, jonka odotetaan hankaloituvan entisestään tulevaisuudessa. Tähänastiset kokemukset filippiiniläisistä hoitajista Attendolla ovat olleet hyvin rohkaisevia.
8.10.2020